Český tisk
13. červen 2011
Lidovky.cz
Jin-Vde-aneb-Kam-vs-prvodce-nezavede
Jiná Vídeň aneb Kam vás průvodce nezavede
Pokračujeme v netradičních pohledech na světové metropole. Tentokrát přinášíme několik tipů z Vídně, které v běžných průvodcích asi nenajdete.
Způvodní kavárny se stal všedesátých letech minulého století velký scene-lokal. Se svými performancemi tu vystupoval slavný Gottfried Helnwein i další významní výtvarníci, třeba Albert Oehlen, Martin Kippenberger nebo Christian Ludwig Attersee. Dnes sem přicházejí lékaři, básníci, intelektuálové.
Lahůdkou – ale jen pro malé skupinky, anebo spíš jen pro dvojice – je nejmenší vídeňská kavárna Kleines Café na Františkánském náměstí (Franciskanerplatz). Interiér tvoří vlastně jen dvě kožené lavice a pár stoliček (samozřejmě thonetek, tak jako v celé Vídni), stolky s mramorovou deskou, zrcadla a obyčejné žárovky. Přesně takhle ho navrhl v roce 1970 tehdy začínající, dnes již slavný vídeňský architekt Hermann Czech pro populárního vídeňského herce Hanna Pöschla (v současné době vede divadlo ve Wiener Neustadt). Ten se posléze stal slavným i díky rolím ve filmech svého přítele Rainera Wernera Fassbindera.
Kavárník Hanno Pöschl tu má desítky fantastických LP desek, které – pokud je na místě a v patřičné náladě – pouští. Nejednou také rozhoduje o osudu zákazníkovy objednávky – "Kafe?" – "Nic takového. Vy dostanete grappu!" U stolku před kavárnou sedává s oblibou nositelka Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelinek (i se svým kohoutovitým účesem).
Sigmund Freud se sice narodil v moravském Příboře, ale už ve třech letech se s rodiči přestěhoval do Vídně. V rakouském hlavním městě má v Berggasse 19 muzeum, kde uvidíte nejen jeho byt, ale i kancelář se slavnou pohovkou.
Odkaz profesora, který založil psychoanalýzu a upozornil na důležitost sexu v lidském životě, je znát i v běžném životě kdysi tak prudérní Vídně. Oficiální věstník vídeňského turismu tak vyhlašuje, že Vídeň nemá nejmenší předsudky vůči sexuálním menšinám, ba že je ze všech evropských metropolí nejvíce "gay friendly", tedy přátelská k homosexuálům.
V oficiálním průvodci pro čtyřprocentní menšinu se také hrdě uvádí, že homosexualita se nevyhla ani rodině posledního císaře. Franz Josef měl totiž bratra, velkovévodu přezdívaného "Luziwuzi", který dostal pěstí za to, že se v sauně nevhodně dotýkal jakéhosi důstojníka. Tato sauna na adrese Weihburggasse 18–20 stále existuje a nese dnes příznačné jméno: Kaiserbründlsauna.
Mariahilfer Strasse, vídeňskou "Národní třídu" s luxusními zlatnictvími, módními butiky a noblesními restauracemi, protíná ulička Stumpergasse. Tady v čísle 31 pobýval v roce 1908, v podnájmu se svým přítelem Augustem Kubizekem, mladý Adolf Hitler. Kubizek ve Vídni úspěšně studoval na konzervatoři. Byl talentovaným skladatelem a chtěl se stát dirigentem. Adolf se zase, jak je všeobecně známo, pokusil dostat na vídeňskou Akademii výtvarných umění, ale nevzali ho.
Hitler svůj neúspěch těžce nesl, nepřiznal jej dlouho ani svému spolubydlícímu. Teprve když bylo Kubizkovi divné, proč kamarád stále sedí doma a nechodí do školy, Adolf mu vztekle přiznal, že ti "pitomí učitelé" ho na Akademii nepřijali, protože neměl zřejmě "správná doporučení".
Pak se z ponížení, že získal nálepku neúspěšného, naštval budoucí vůdce i na Kubizeka. Přátelé se však brzy smířili, Adolf se dokonce pokusil napsat pro Augusta libreto k jeho chystané opeře Kovář Wieland. Po několika dnech však práci vzdal.
V domě, v němž bydlel strůjce nejhorší katastrofy dvacátého století, nabízejí i dnes "zimmer frei". A v přízemí ctihodného činžáku najdete obchod World of Reptiles (Svět plazů). Prodávají tu želvy, ještěrky, hady a zařízení terárií.
Noční azyl
Nejlepším hudebním klubem vídeňské undergroundové scény je Nachtasyl v Stumpergasse 35 (nedaleko Mariahilfer Strasse). Založil ho v roce 1986 vysídlenec a někdejší severočeská mánička Jiří Chmel řečený Chmelák. Do roku 1989 byl Nachtasyl legendárním místem setkávání československé emigrace. Název Noční azyl má v němčině ještě jednu dimenzi. Jako Nachtasyl se v německy mluvících zemích překládá název nejznámější hry Maxima Gorkého Na dně. Klub je dodnes proslulý svou pozdní zavírací dobou, českým pivem a zvláštním intelektuálním klimatem.
Báječná česnekovice
Kavárna Alt Wien (Bäckerstrasse 9) patřila od roku 1936 známé (alespoň Čechům) kavárenské rodině Hawelkových. Ti ji v září 1939 prodali, protože si otevřeli proslulou kavárnu Hawelka na Dorotheergasse 6 poblíž vídeňských Příkopů.
Vídeňská kavárna Hawelka.
Způvodní kavárny se stal všedesátých letech minulého století velký scene-lokal. Se svými performancemi tu vystupoval slavný Gottfried Helnwein i další významní výtvarníci, třeba Albert Oehlen, Martin Kippenberger nebo Christian Ludwig Attersee. Dnes sem přicházejí lékaři, básníci, intelektuálové.
Aktion Cafe Alt Wien
photograph, 1976
Nahoru